PEKÁRNA STRAKONICE: PARNÍ KOTELNA

Projektová dokumentace a realizace parní a teplovodní kotelny pekárny Strakonice

Úvod

Účelem projektu byla rekonstrukce plynové kotelny, zajištění parní i teplovodní části, doplnění teplovodních otopných systémů a napojení na stávající rozvody páry. Byla navržena kotelna s teplovodní a zároveň parní částí. Teplovodní část kotelny pokrývá vytápění objektů, parní kotelna slouží pouze pro technologické účely.

Původní stav

Hlavními zdroji tepla byly původně:

  • Parní kotel VPP 400 Roučka Slatina z r. 1993 o výkonu 465 kW s hořákem APH 10PZ, výrobce První Brněnská strojírna, Závod Třebíč. Kotel je napojen na rozvod páry pro pekárnu
  • Nízkotlaká parní kotelna na spalování zemního plynu se třemi kotli ČKD Dukla z roku 1982 typ PGP100 o výkonu 1040 kW.

Parní kotelna byla umístěna vně hlavní budovy. Hlavní rozvod páry byl veden podzemním kanálem z parní kotelny do parních rozdělovačů v hlavní budově. Z rozdělovačů byly napojeny technologické odběry, parní otopné soustavy v jednotlivých objektech, příprava teplé vody a výměníky pára/voda pro teplovodní vytápění v objektech.

Vzhledem k tomu, že parní kotelna sloužila pro technologické účely i pro vytápění a ohřev TV, a navíc je umístěna mimo objekt spotřeby tepla, jevil se původní systém jako značně nehospodárný zejména z těchto důvodů:

  • Velké ztráty tepla v rozvodech
  • Náklady na teplo na vytápění a ohřev TV vyrobené v parním kotli jsou značně vyšší než náklady na teplo vyrobené v kondenzačních kotlích (u parních kotlů je mnohem nižší účinnost spalování, nutnost upravovat napájecí vodu, ztráty v kondenzátním hospodářství, ztráty v odluhu a odkalu apod.)

Technické řešení

Byla navržena kotelna s teplovodní a zároveň parní částí. Teplovodní část kotelny zajišťuje vytápění a ohřev TV pro všechny objekty. Parní kotelna nyní slouží pouze pro technologické účely. Parní otopná soustava, parní ohřev teplé vody a výměníky pára/voda byly demontovány.

Pro teplovodní část byla v místnosti kotelny instalována nová trojice plynových nástěnných kondenzačních kotlů Baxi Luna Duo Tec MP+ 1.150, každý o výkonu 140 kW.

Kotle jsou zapojeny paralelně. Dvě akumulační nádrže pro akumulaci tepla ze zpětného získávání tepla (ZZT) zároveň slouží jako hydraulický oddělovač kotlového okruhu a spotřebičů. Na straně kotlového okruhu je paralelně taktéž zapojena větev z Ekobloků.

Dále byly pro parní část instalovány dva nové plynové nízkotlaké parní kotle THP 260, každý o výkonu 260 kW.

Celkový instalovaný výkon kotelny je 940 kW. Ve smyslu ČSN 07 0703 a Vyhl. 91/1993 Sb. se jedná o nízkotlakou plynovou kotelnu II. kategorie.

Dosažené výsledky

Značné úspory byly dosaženy především díky následujícím opatřením:

  • Instalace kondenzačních kotlů BAXI pro účely vytápění a ohřevu TV
  • Nová parní kotelna byla dimenzována výhradně pro technologické potřeby
  • Využití zpětného získávání tepla (ZZT) z pecí pro ohřev teplé vody (TV), topné vody a předehřev napájecí vody pro parní kotle. Tento systém zahrnuje použití akumulačních nádrží s kapacitou 4 m³ pro topnou vodu, 2 m³ pro napájecí vodu do parních kotlů a 1 m³ pro TV.

Zákazník:
PEK GROUP a.s.


Doba plnění:
2021


Produkt:

Projekt

Realizace