HERBERTOV, ČVUT ŠKOLICÍ STŘEDISKO: TČ

Projektová dokumentace a realizace vytápění, chlazení TČ

https://www.youtube.com/watch?v=2nY5g8C7rX0

Projektová dokumentace a realizace

Projektová dokumentace řeší napojení nového tepelného čerpadla k stávajícímu TČ voda-voda.

Návrh strojovny je společným dílem týmu ČVUT, strojní fakulty, pod vedením Doc.Ing. Karla Brože, CSc. a společnosti Somatherm, spol. s r.o. s maximálním využitím všech teoretických a praktických zkušeností s alternativními zdroji tepla. Generálním dodavatelem je konsorcium společností BUDERUS tepelná technika Praha, spol. s r.o., zastoupené Ing. Vlastimilem Havlíčkem, a Somatherm, spol. s r.o.

Technické řešení

Víceúčelové zařízení ČVUT v Herbertově je zásobováno teplem unikátně. Zdrojem tepelné energie jsou tepelná čerpadla a kolektory, zdrojem elektrické energie vodní turbína. Objekt vytápí kaskáda tepelných čerpadel, ohřev vody je uskutečněn dvoustupňově slunečními kolektory a tepelnými čerpadly. Okruh slunečních kolektorů dále dodává teplo do primárního rozvodu tepelných čerpadel. Objekt je nejen energeticky zcela soběstačný, ale přebytek elektrické energie je dokonce dodáván do veřejné sítě.

Základním zdrojem tepla je moderní dvoukompresorové tepelné čerpadlo země voda BUDERUS WPS 680 I o topném výkonu 67,8 kW, zapojené do kaskády s jedním z původních tepelných čerpadel, a dále sluneční kolektory o ploše cca 100 m2.

Primárním zdrojem tepla je voda v náhonu, ve kterém je uloženo 1600 m potrubí HDPE, rozdělených do šestnácti větví, kruhovitě stočených a upevněných na „I“„ profi lech, ukotvených na dno náhonu. Potrubí je naplněno nemrznoucí směsí vody a ekologického propylenglykolu.

Řídící systém, realizovaný společností Datapartner, spol. s r.o. a týmem strojní fakulty ČVUT, slouží jak pro regulaci strojovny, tak pro snímání, monitorování a archivaci dat, která jsou dále využívána pro vědecké účely.

Zákazník:
ČVUT


Doba plnění:
2004


Produkt:

Projekt

Realizace